IMETAIM AALOE
• Tänapäeval kasvab maailmas üle 275 liigi aaloest põlvnevaid taimi. 3-4 kaubanduslikku kasutamist leidnud liigist on kõige tuntum Aloe barbadensis, Aloe vera ehk Aloe vulgaris ehk rahvasuus lihtsalt aaloe.
• Aloe vera pärineb Lõuna-Aafrikast.
• Aloe Verat on kasutatud ravimtaimena juba üle 6000 aasta. Juba vanad egiptlased teadsid, et see taim omab imepäraseid omadusi haiguste raviks.
• Sõna aloe pärineb araabia alloeh`st või aramea halalist, mis tähendab kibedat hiilgavat ainet, kuid see kirjeldus vastab vaid ainult ühele aaloelehe koostisesse kuuluvatest ainetest.
HUVITAVAT AALEOST
• Astroloogiliste maarohtude järgi kasvab taim Amburi märgi all ning saab lisaks jõudu veel Marsilt ja Jupiterilt, ilmselt seepärast märkasidki aaloe kasulikkust kõigepealt muistsed sõdalased.
• IV Kristuse-eelsesse sajandisse kuuluvaid aaloekujulisi lõikeid on leitud Egiptuse muistsete matmispaikade ja hauakambrite seintelt.
• Väidetavalt hoidis aaloe lehtedes oleva poolläbipaistva ˛elee ja piima segu, noore ja värske kuulsate Egiptuse kuningannade Kleopatra ja Nefertiti naha.
• Pikka aega usuti et aaloe toob õnne ja peletab eemale saatana. Sadu aastaid riputasid Aafrika elanikud oma onnide uste kohale selle taime kimpe, et kurjad vaimud majja ei tungiks.
Imetaim aaloe – peamised omadused
• Aaloe taim sisaldab kõiki vitamiine, kaasaarvatud D-vitamiini, organismille vajalikke ensüüme, mineraale ja teisi organismile väga vajalikke aineid.
• Aloe Vera aitab kehast välja viia doksilisi aineid, hoiab korras siseorganite funktsioonid. Ta soodustab ainevahetust ja on oluline abi kõhukinnisuse vastu.
• Aloe Veral on antiviiruseline ja antibakteriaalne toime, siis on ta oluline haiguste ennetaja tugevdades immuunsussüsteemi.
• Aloe Vera aitab taastuda üleväsimusest ja stressist.
• Ennetab juuste väljalangemist ja omab profülaktilist vähivastast mõju.
• Aloe vera taastab nahka ning aitab leevendada põletusi ja teisi nahakahjustusi.
• Aloe vera leevendab valu, parandab vereringet ja ennetab sellest tulenevaid haigusi jne.
• Aloe vera PH on peaaegu sama mis inimesel ja see välistab allergiate tekke.
AALOE KOOSTIS:
Aaloe koostises on väga palju heade omadustega aineid. Esitleme neid, mida sisaldub Aloe koostises üle 3%:
1.Antrakinoon – põletiku vastane ja valu leevendav. Suures koguses võib see mõjuda kõhtu lahtistavana või oksele ajavana. Väikses koguses need takistavad ravimi imendumist soolestikku ja takistavad mikroorganismide, mikroobide, bakterite, seente ja viiruste mõju organismile. Aaloe vera kaalust moodustavavad antrakinoonid 70-90%. Välispidisel kasutamisel imeb see aine endasse ultraviolettkiirgust.
Aaloe vera tähtsaimad antrakinoonid on:
- Aloiin, mis toimib loodusliku lahtistajana;
- Barbaloiin, mis toimib bakterite kasvu pärssivana;
- Suur barbaloiin, mis toimib valu leevendavana;
- Antranool, mis toimib samuti bakterite kasvu pärssivana;
- Emodiin – baktereid hävitav;
- Kaneelihape, mis toimib baktereid ja seeni hävitavalt;
- Eeterlikud õlid, mis toimivad rahustavana;
2. Ligniin – on vees lahustumatu kiudaine. Ta on tselluloosi sarnane aine, millel on omapärane võime tungida organismi sügavamatesse osadesse, transportides sinna tähtsaid aineid.
3. Saponiin – on aine, mis mõjutab positiivselt organismi immuunsust ning parandab hapniku liikumist veres. Aaloe kogukaalust on saponiine umbes 3%. Ta on seebi taoline aine, kes hävitab mikroobe ja puhastab neist organismi.
4. Salitsüülhape – on aspiriini sugulane. Salitsüülhape alandab kehatemperatuuri, leevendab valu ja põletikke. Soodustab naha uuenemist ning puhastab haavad surnud kudedest. Meditsiinis kasutatakse salitsüülhapet vere vedeldajana, mille tulemusena väheneb ajuinfarktide ja ajuverejooksude risk. Siia juurde tuleb märkida, et salitsüülhappe kogus on aaloes siiski nii väike, et seda kasutada ravimina tuleks juua aaloe puhast mahla üle liitri päevas. Aaloe siiski toimib ennetajana ja söögilisandina.
5. Ensüümid – Ensüüme on kõikides elu protsessides. Ensüüme on vaja vitamiinide ja mineraalide toimimiseks. Näiteks valkude toimimiseks on vaja tsinki ja B6 vitamiini.
6. Aminohapped – on organismi valkainete ehitusaineteks. Aaloe geel sisaldab kaheksat aminohapet, mida inimese organism ise ei suuda moodustada.
7. Suhkrud – 25% aaloe kogukaalust moodustavad suhkrud. Siia kuulub glükoosi, mannoosi jne nii mono- kui polüsuhkruid. Polüsuhkrud peamiselt tõstavad organismi immuunsusvõimet.
8.Vitamiinid – Aaloe veras on väga palju vitamiine: A, C, E. B3, B5, B12. Peamiselt on need tugevad antioksüdandid.
Need on aaloe 8 kõige tähtsamat koostisosa, on veel palju teisigi, kuid nende kontsentratsioon taimes on väike. Kokkuvõttes võib öelda, et vaadeldes kõiki aaloes sisaldavaid aineid eraldi, on kõigil elusorganismile ainult positiivne toime. Samas ei tohi unustada, et üledoosi võib saada ka aaloest.
Aaloe vera ei ole ravim vaid ennetaja ja toidulisand!
Aaloe vera kosmeetikas
Seespidiselt kasutatavas Aaloe geelis sisalduvad ained:
- Sorbitol – on looduslik magususaine, mis aitab vitamiinidel ja mineraalidel imenduda. Sorbitoli saadakse maisist või toorestest marjadest;
- Askorbiinhape – (C-vitamiin) on looduslik antioksüdant, mis aitab kaasa haavade paranemisele;
- Sidrunhape – saadakse sidrunist või teistest tsitrusainetest. Peamine toime on eemaldada röga, ja kaitsta limaskesti. Meditsiinis kasutatakse peamiselt nina- kurgu haiguste puhul.
- Naatriumbensoaat – saadakse peamiselt mustsõstardest. On looduslik lõhna ja värvainete stabilisaator;
- Kaaliumsorbaat – seda sorbiinhapet on paljudes marjades. Seda kasutatakse geeli värske maitse säilitamiseks;
- Papaliin – saadakse papaija viljadest. See looduslik maitseaine aitab lisaks haavade paranemisele vähendada ka nende tekkimist;
- Ksantaankumm – on pärit vetikatest. Kasutatakse rasva lahustamiseks;
- Tokoferool (E-vitamiin) – antioksüdant, mida saadakse puhastamata riisist kui ka taimeõlidest;
- Fruktoos – looduslik puuviljasuhkur, tugevdab ja võimendab teisi stabilisaatoraineid;
- Aloiin – tõstab muude ainete imendumisvõimet, reguleerib soolestiku bakteriaalsust ja hävitab baktereid;
Nende ainete segamisel saadakse geel, mis säilib aastaid, sisaldamata mürgiseid lisaaineid ja siiski geeli enda mõju vähendamata!
Välispidiselt kasutatavas Aaloe geelis sisalduvad ained:
• Metüülparabeenia propüülparabeen – on kosmeetikatööstuses enim kasutatud ja kõige tõhusamad säilitusained. Need peatavad mikroorganismide, eriti seenhaiguste kasvu ja parandavad toote säilimist. Neid kasutatakse aaloe sisaldusega ihutoodetes, kuid väga vähesel määral, mitte üle 0,5%.
• Setüülalkohol – kasutatakse samuti aaloed sisaldavates ihutoodetes. Saadakse seda ainet kookosõlist ja see toimib rasvainete stabilisaatorina.
• Propüleenglükool- on petrooliumiühend, mis pehmendab ihutooteid. Selle kasutamist peetakse turvaliseks.
• Glütseriin – seda saadakse kookosõlist.
• Naatriumlarüülsulfaat – on muu hulgas kasutusel aaloesisaldusega hambapastades ja seepides, kuid jällegi nii vähesel määral, et see on ohutu ka pikaajalise kasutamise vältel.
• Metüülsalitsülaat – on soojust andev aine, mida saadakse salitsüülhappest. See on heakskiidetud kohalike valmistajate poolt.
Aaloe toodete valmistajad kulutavad hiiglaslikke summasid uuringutele, nii et nii väikese koguse säilitusainete kasutamine on inimesele ohutu. Palju hullemad on näiteks deodorandid, mis sisaldavad palju hullemaid aineid ja lisaks lastakse seda otse lümfikeskusele.
|